Lekár zo Sveta zdravia spája Pentu so Smerom
Názory expertov
24.11.2015
sme.sk

Styčnou osobou firmy so stranou je bývalý spoločník tety Anky, hovorí jeho kolega.

BRATISLAVA. Na niektorých košických politikov Smeru a im blízkych podnikateľov v zdravotníctve má väzby aj finančná skupina Penta. Kontakt firmy s nimi zabezpečuje lekár Igor Pramuk z predstavenstva siete nemocníc Svet zdravia, ktorý patrí Pente.

Na prepojenie finančnej a košickej skupiny upozornil denník SME člen správnej rady nemocnice v Stropkove, ktorý dôverne pozná pomery v Svete zdravia, kam nemocnica patrí. Želal si zostať v anonymite, denník SME jeho meno pozná. Penta prepojenia odmieta.

Smer s Pentou sa navzájom označujú za kľúčových hráčov v zdravotníctve. Zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá patrí Pente, má na trhu približne tretinový podiel.

Pre zväčšenie kliknite.

Bola by to hanba

„Igor Pramuk pracuje pre Pentu a je to práve on, kto vybavuje na ministerstve a s ministerstvom veci pre Pentu tak, ako potrebujú,“ vraví člen správnej rady stropkovskej nemocnice. „Sú výborní kamaráti s pánom Viliamom Čislákom (minister zdravotníctva - pozn. red.) a s pánom Marcelom Foraiom (bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne - pozn. red.).“

Okrem toho, že je Pramuk členom predstavenstva Sveta zdravia, vedie aj správnu radu stropkovskej nemocnice.

„Chcem sa ohradiť voči formulácii, že vybavujem pre Pentu všetko, čo táto spoločnosť potrebuje. Považujem to za zavádzajúcu a hanlivú floskulu,“ reagoval Pramuk. „Nič ako kontaktná osoba Penty s ministerstvom zdravotníctva neexistuje, respektíve si nie som vedomý, že by som bol ja takouto osobou,“ pokračuje.

Pramuk len priznáva, že v Asociácii nemocníc Slovenska vyjednáva ako jej viceprezident s ministerstvom. Asociácia združuje malé a stredné nemocnice, medzi nimi aj tie zo Sveta zdravia.

„Pán Pramuk a ani nikto iný nezastupuje priamo Pentu v komunikácii s ministerstvom zdravotníctva,“ vraví hovorca Penty Gabriel Tóth.

Pramuk potvrdil, že sa pozná s Čislákom a Foraiom „určite viac ako desať rokov“. „Koho považujem či nepovažujem za svojho priateľa, vnímam ako súčasť svojho súkromia a nevidím dôvod, prečo by som mal o tom verejne informovať,“ odpovedal na otázku, či sú dobrými priateľmi.

Mali spolu lekáreň

S Foraiovou tetou Annou Sučkovou bol Pramuk v minulosti spoločníkom vo firme Bravia, ktorá má lekáreň na Panelovej ulici v Košiciach. Aj pre zmluvu štátnej poisťovne s touto firmou musel Forai odstúpiť z funkcie.

„Mňa do toho neťahajte, lebo čo ja s tým mám? Nič. Niekedy som bol spoločníkom v tej firme, potom som to postúpil ďalej,“ povedal v septembri SME Pramuk.

V roku 2011 Igor Pramuk ako šéf Železničnej nemocnice s poliklinikou, ktorá patrí sieti ProCare z portfólia Penty, dostal Cenu primátora Košíc od Richarda Rašiho zo Smeru.

Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti Namav, ktorá je menšinovým akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.