Otázky a odpovede
14.9.2013

Prečo je dobrá konkurencia v zdravotnom poistení?

Aj napriek faktu, že poisťovne zo zákona ponúkajú rovnaký základný produkt, dokázali súkromné poisťovne od svojho vstupu na trh ponúknuť poistencom vyššiu kvalitu a väčší rozsah služieb, nehovoriac o vyššej efektivite a úspore prostriedkov v zdravotnom poistení.

1. Operácia o mesiace skôr

Vláda SR hovorí, že zdravotné poisťovne sa v ničom nelíšia. Štatistiky o počte ľudí na čakacích zoznamoch na operácie však hovoria pravý opak. Napríklad na totálnu endoprotézu kolenného kĺbu sa čaká najviac a najdlhšie v štátnej poisťovni, zatiaľ čo Union ZP má na čakacích listinách niekoľkonásobne menej poistencov.

2. Menej “vyhodených” peňazí

Pomocou revíznej činnosti zdravotné poisťovne kontrolujú, či úkony, ktoré si váš lekár alebo nemocnica fakturujú, sú opodstatnené. Vedia tak odhaliť, keď vám lekár iba vypíše recept, no v poisťovni sa snaží uplatniť faktúru aj za iné výkony. Najmenšia poisťovňa Union ZP len v roku 2012 takto ušetrila približne 21 miliónov eur a (v prepočte na kontrolovanú sumu) tak pre zdravotníctvo usporila výrazne viac ako štátna poisťovňa.

3. Viac výhod pre vaše zdravie

Konkurenčné prostredie motivuje zdravotné poisťovne zlepšovať sa a prichádzať každý rok s novými benefitmi pre svojich poistencov. Napríklad Union ZP už od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku kládla dôraz na prevenciu: bola medzi prvými, ktorá zaviedla benefity vo forme preventívnych prehliadok a očkovaní. Viedla ju k tomu znalosť, že je ľahšie človeka chrániť pred chorobami ako ho z nich liečiť. Takýto prístup je výhodný pre obe strany, pretože poistencom šetrí čas a energiu, ktorú by si potenciálna liečba vyžadovala, poisťovni zas šetrí peniaze a umožňuje jej využiť limitované zdroje efektívnejšie.

Ak nebude možnosť voľby, môžete tak prísť o Union ZP ponúkané očkovania proti vážnym ochoreniam, CRP vyšetrenie u všeobecného lekára pre dospelých, očkovanie pre dievčatá a chlapcov proti nebezpečnému HPV vírusu, monitor dychu pre novorodencov či pečatenie zubov detí. Nehovoriac o testovaní potravinovej intolerancie, ktorá spôsobuje zdravotné problémy každému druhému obyvateľovi Slovenska a Union ZP ako jediná jej testovanie podporí od januára 2014.

 

Nebolo by v systéme viac peňazí ak by zdroje v zdravotnom poistení plynuli len cez jednu poisťovňu?

Práve naopak, jedna štátna poisťovňa prinesie štátu vyššie náklady a poistencovi zhoršenú kvalitu. Jeden argument za všetky: revízna činnosť. Súkromné zdravotné poisťovne ušetria odhaľovaním podvodov výrazne viac ako štátna. Pri 1 poisťovni by stratil štátny monopol dôvod prísne kontrolovať svoje náklady. Peniaze by sa stratili v neefektívnych nákupoch, plytvaní a politicky motivovanom prideľovaní zmlúv vybraným nemocniciam a lekárom. Zároveň by v monopolnom systéme poistenec nebol zákazníkom: štátna poisťovňa by nemala dôvod čokoľvek zlepšovať, keďže by nebolo s čím porovnávať.

V neposlednom rade by na to doplatili aj lekári, keďže monopol by im ubral všetky trhové výhody vyjednávať pre seba a svoje zariadenia lepšie podmienky. Zazmluvňovanie s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti by pod jednou zdravotnou poisťovňou bolo netransparentné a je tu predpoklad, že aj korupčné. Bez konkurenčného tlaku na trhu by poskytovateľom zároveň mohla klesnúť motivácia robiť veci lepšie a kvalitnejšie, čím by utrpela úroveň služieb pre pacientov.

 

Môžeme ešte niečo ovplyvniť keď vláda sa už rozhodla?

Rozhodnutie nie je ani zďaleka definitívne, naopak každý z nás má možnosť ho ovplyvniť. Každý, kto hovorí, že mu záleží na dobrom zdravotníctve na Slovensku, by mal podporiť systém viacerých poisťovní, ktorý s veľkým úspechom funguje aj v najvyspelejších európskych krajinách. Preto je tohtoročná kampaň zároveň výzvou na prepoistenie – jedine tak môžeme vyslať odkaz, že pluralita tu má miesto a že nám na tom, akú máme zdravotnú poisťovňu stále záleží. Prepoistením sa do súkromnej zdravotnej poisťovne môžete uplatniť svoje právo na výber – čím viac ľudí tak urobí, tým jasnejší odkaz vyšleme.

 

Aký je zmysel tejto kampane?

Sme presvedčení, že zásadnému zámeru meniť podmienky na trhu zdravotného poistenia, ktorý má bezprostredný dosah na kvalitu zdravotnej starostlivosti pre ľudí, musí predchádzať široká diskusia. Podľa nášho názoru je otázka zdravia príliš dôležitá na to, aby sa závažné zmeny udiali bez diskusie a „rozhodnutím zhora“. Keďže po avizovanej zmene systému diskusiu nikto neotvoril, ujali sme sa tejto úlohy my, aby sme občanom mohli poskytnúť relevantné informácie.

 

Prečo je dôležité otvoriť diskusiu?

Zámer vlády je aj po vyše roku stále iba v štádiu návrhu. Súhlasíme, že súčasný systém môže byť lepší, a preto sme otvorení aktívne prispieť k diskusii, akým smerom by sa mal systém uberať. Myslíme si však, že nemalé prostriedky aj energia môžu byť vhodnejšie investované do ďalšieho zlepšenia zdravotníctva na Slovensku namiesto núteného vyvlastňovania poisťovní.